آموزش جامع شبکه کردن ویندوز سون و ویندوز ایکس پی توسط VirtualBox

با ارائه ویندوز سون بر خلاف ویندوز ویستا اکثر کاربران از جمله خود من ویندوز های ایکس پی را رها کرده و به سوی این سیستم عامل شتافته اند اما با تمام این حرف ها هنوز ویندوز ایکس پی بی مصرف نشده و بد نیست یک نسخه از آن را به صورت مجازی هم که شده بر روی سیستم خود داشته باشید.

جهت راه اندازی سیستم مجازی 2 ابزار قدرتمند به نام های VMware Workstaion و VirtualBox وجود دارد که اولی shareware و دومی Freeware می باشد و پیشنهاد من استفاده از VirtualBox است زیرا هم کم حجم و هم سبک و البته رایگان است.

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه ویندوز ایکس پی نصب شده در سیستم مجازی VirtualBox را با ویندوز سون و یا ویندوز ویستای نصب شده بر روی سیستمتان را شبکه کنید و فایل ها را به راحتی به اشتراک بگذارید.

www.iranget.com

www.iranget.com

برای شروع کار ابتدا VirtualBox را دانلود و نصب نمایید .حال یک نسخه از ویندوز ایکس پی را نیز به صورت مجازی بر روی آن نصب و سپس به ادامه مطلب رجوع کنید.

در این آموزش بجای نوشتن VirtualBox به اختصار از VB استفاده خواهیم کرد. همچنین این مقاله در سطح آموزشی متوسط نوشته خواهد شد و مسائل ساده و پیش پا افتاده از حوصله این مطلب خارج است.

ابتدا مقدمه ای کوتاه برای شبکه کردن دو سیستم :

برای این که دو سیستم و یا به عبارتی دو کارت شبکه با هم ارتباط محلی برقرار کنند باید دارای یک Range IP باشد بدین معنی که اگر IP سیستم اول 192.168.10.1 باشد IP سیستم دوم نیز باید در همین محدوده و چیزی شبیه به این باشد : 192.168.10.2 . در این صورت هر دو سیستم به صورت محلی شبکه شده و می توانند همدیگر را  PING کنند.

برای شبکه کردن دو سیستم فیزیکی معمولا از کابل کراس و برای شبکه کردن چندین سیستم از هاب سوئیچ استفاده می شود.

بعد از نصب ویندوز ایکس پی به صورت مجازی یک کارت شبکه مجازی نیز در ویندوز سون به نام VirtualBox Host-Only Network اضافه خواهد شد که ما از این کارت شبکه مجازی برای برقراری دو سیستم استفاده خواهیم کرد.

جهت بزرگنمایی کلیک کنید

 

از آنجایی که بسیاری از دوستان در شبکه کردن سون و VB به صورت IP دهی مستقیم مشکل دارند و در اکثر موارد شبکه شناسایی نمی شود و مشکلاتی از این قبیل ، من به شما ساده ترین راه یعنی استفاده از Bridge Connecion را توصیه میکنم. در این روش ، میان کارت های شبکه شما یک پل اتباطی برقرار می شود و شبکه ها به راحتی میتوانند یکدیگر را شناسایی نمایند.

برای این کار کارت شبکه اصلی سیستم خود یعنی Local Area Connection و کارت شبکه مجازی یعنی VirtualBox Host-Only Network را انتخاب و بر روی یکی از آنها راست کلیک کنید. سپس گزینه Bridge Connection را انتخاب کرده و صبر کنید تا ارتباط برقرار و پل ارتباطی ساخته شود.

تبریک می گویم ! شما 80 درصد کار را انجام داده اید و حالا نوبت به پیکر بندی VB جهت استفاده از کارت شبکه مجازی می باشد.

VB را اجرا و سپس سیستم مجازی را انتخاب کنید و به قسمت Setting بروید.

در پنجره باز شده به قسمت Network رفته و تنظیمات آن را مانند تصویر زیر تغییر دهید :

بر روی استارت کلیک کنید تا سیستم بالا بیاید و سپس توسط دستور ipconfig که باید در Command اجرا شود IP سیستم را بدست آورید :

جهت بزرگنمایی بر روی تصویر کلیک کنید

با انجام این کار در یندوز سون نیز متوجه خواهید شد که هر دو سیستم در یک محدوده آی پی قرار گرفته اند و می توانند به راحتی یک دیگر را Ping کنند.

مرحله بعد اجازه دسترسی به اشتراک گذاری فایل ها و … در ویندوز سون توسط دیگر سیستم ها می باشد. برای این منظور به Network and Sharing Center رفته و بر روی Change  Advanced sharing settings کلیک کنید و سپس تنظیمات قسمت Public را مانند تصویر زیر تغییر دهید :

جهت بزرگنمایی کلیک کنید

حال نوبت به Share کردن یک فولدر می رسد. برای این کار بر روی یک پوشه در ویندوز سون راست کلیک کرده و از منوی share with گزینه Specific People … را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده از منوی باز شو گزینه Everyone را انتخاب و بر روی Add کلیک کنید. قسمت permission Level به شما این امکان را میدهد که به پوشه share  شده قابلیت ویرایش نیز بدهید که برای این کار باید گزینه read/write را انتخاب نمایید. بر روی share کلیک کنید و کار تمام است.

جهت دسترسی به فایل های Share شده باید IP مورد نظر را در قسمت Run به شکل زیر وارد نمایید :

\\192.168.56.102

این کار دو طرفه می باشد یعنی برای دیدن پوشه های شیر شده XP در ویندوز 7 باید IP ویندوز XP را در ویندوز 7 وارد کنید و برای دسترسی به فایل های شیر شده  ویندوز 7 در ویندوز XP باید IP ویندوز 7 را در XP وارد نمایید.

همچنین اگر قصد استفاده از اینترنت در سیستم مجازی را دارید باید در قسمت تنظیمات Network در Virtualbox حالت NAT را در قسمت Attached to انتخاب نمایید. در این حالت اینترنت به صورت اتوماتیک share خواهد شد اما شما ارتباط شبکه ای که برای انتقال فایل ایجاد کرده بوده اید را از دست خواهید داد و برای بازگرداندن آن باید به تنظیمات قبلی Network در VB بازگردید.

به طور خلاصه در یک زمان فقط میتوانید یا از سرویس اشتراک فایل استفاده نمایید و یا از سرویس اشتراک اینترنت و اگر قصد دارید از هر دو سرویس به صورت همزمان استفاده نمایید باید در قسمت تنظیمات Network در VB یک کارت شبکه مجازی دیگر را فعال کرده و Attached to آن را بر روی NAT قرار دهید.

http://www.iranget.com

پاسخی بگذارید