آموزش فارسی کردن قالب های انگلیسی جوملا

 

 فارسی کردن قالب های انگلیسی جوملا

 

قدم اول فایل index.php قالب

 

 

فایل index.php استخوان بندی و ساختار قالب‌های جوملا را مشخص می‌کند. برای ویرایش آن باید HTML و کمی هم PHP بدانیم. کاری که باید بر روی فایل index.php یک قالب LTR انجام دهیم اینست که کد

 

<?php if($this->direction == 'rtl') : ?>
	<link href="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/<?php echo $this->template; ?>/css/template_rtl.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
	<?php else: ?>
	<link rel="stylesheet" href="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/<?php echo $this->template; ?>/css/template.css" type="text/css" />
<?php endif; ?>

 

به انتهای تگ head یعنی قبل از بسته شدن آن اضافه کنیم. این تکه کد مشخص می‌کند اگر در مدیریت جوملا زبان پیش فرض سایت فارسی انتخاب شد سیستم جوملا فایل template_rtl.css را مورد استفاده قرار دهد و اگر انگلیسی انتخاب شد فایل template.css را مورد استفاده قرار دهد.

 

فایل‌های css قالب

 

قالب‌های جوملا عمدتا از یک فایل css به نام template.css استفاده می‌کنند برخی از قالب‌ها از فایل‌های css بیشتری استفاده می‌کنند که مسلما برای تبدیل کردن آن قالب‌ها به یک قالب راست چین باید تمام این css‌ها را ویرایش کنیم. وقتی بنا داریم یک قالب LTR را به RTL تبدیل کنیم باید در ابتدا یک کپی از فایل template.css بگیریم و نام آنرا template_rtl.css بگذاریم. در این آموزش هر کجا که قرار شد دستوری به css اضافه کنیم یا css را ویرایش کنیم منظورمان ویرایش فایل template_rtl.css است .

 

قدم دوم، دستور مشخص کننده راست چین یا چپ چین بودن

 

دستور مشخص کننده راست چین یا چپ چین بودن در CSS دستور direction است. که به صورت زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

 

body{
	direction : rtl;
     }

 

راهنما : منظور ما از element در این آموزش عنصر html که در این مثال body – منظور ما از property در این مقاله یک استایل css که در این مثال direction – منظور ما از value مقدار (value) برای استایل‌ها که در این مثال rtl می‌باشد.

 

اما اگر به منظور راست کردن یک قالب چپ چین (LTR) این دستور direction را به یک قالب LTR اضافه کنیم به احتمال زیاد صفحه scroll می‌خورد (در عرض، scroll در طول طبیعی است) و این اصلا اتفاق خوبی نیست راه حل اینست که در صورت scroll شدن صفحه (در عرض) باید این دستور را از body حذف کرد به علاوه چند دستور css دیگر که در قدم‌های بعدی به آنها خواهیم پرداخت به عناصر صفحه اضافه کنیم. در صورتی که توانایی که با ابزار firebug را دارید این توانایی در مراحل بعدی کمک زیادی به شما خواهد کرد.

 

قدم سوم، عنوان ماژول‌ها و text-align‌ها

 

عنصر h3 (در HTML) عنوان تمام ماژول‌ها در قالب‌های جوملا است. این به معنی است که اگر ما تصمیم داریم تمام عنوان‌ها را راست چین کنیم باید در css دستور

 

 

 

h3 {
	text-align:right;
 }

 

را اضافه کنیم .

 

یک نکته در ویرایش css‌ها، ممکن است در فایل css خود h3 از قبل دارای property‌هایی باشد اگر مابین آن propertyها

 

text-align:left;

 

یا هر چیزی دیگری بود فقط کافیست (value) مقدار left را به right تبدیل کنیم. اما اگر مابین propertyها;text-align:right اصلا وجود نداشت ما فقط عبارت “;text-align:right” را به انتهای property‌های h3 اضافه می‌کنیم و {} h3 را دیگر اضافه نخواهیم کرد.

 

قدم چهارم، عناصری که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند

 

برای هریک از این از element‌ها باید جدا گانه (مثلا input به تنهایی و label به تنهایی و …) در فایل template_rtl.css جستجو (کلید f3) کنیم اگر هر کدام از عناصر دارای property بود این دو خصوصیت را به خصوصیت‌های قبلی آنها اضافه می‌کنیم یا اگر این ۲ خصوصیت را داشت ولی مقدارش فرق می‌کرد value آنها را تغییر می‌دهیم.

 

 

 

input, button, select, td, th, a, label	, p , span , ul , div {
	direction:rtl;
	text-align:right;
 }

 

 

 

قدم پنجم، بررسی و تغییر padding و margin

 

margin و padding به چند شکل می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند ما فقط موارد زیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد یعنی باید در فایل template_rtl.css عبارات ” margin-left ” و ” padding-left ” و ” margin-right ” و ” padding-right ” را جستجو کنیم و تمام موارد پیدا شده را برعکس کنیم به ترتیب تبدیل به ” margin-right ” و ” padding-right ” و ” margin-left ” و ” padding-left ” کنیم.

 

دقت کنید اگر جستجو شما نتیجه‌ای در بر نداشت عبارات ” margin ” و ” padding ” هر یک را به طور جدا گانه جستجو کنید. ممکن است برای این propertyها با مقادیری همچون

 

 

 

padding : 12px 8px 13px 9px;
margin : 12px 8px 13px 9px;

 

رو به رو شوید که این مقادیر به صورت

 

 

 

margin : TOP RIGHT BOTTOM LEFT;
padding : TOP RIGHT BOTTOM LEFT;

 

یعنی هر عددی که به جای RIGHT قرار گیرد بیانگر مقدار padding-right یا margin-right و هر عددی که … به همین صورت برای TOP , BOTTOM و LEFT .

 

بنابراین مقادیری که به جای RIGHT و LEFT نوشته شده‌اند باید با یکدیگر جابجا شوند.

 

نکته : ممکن است در فایل‌های css با دستوراتی همچون

 

 

 

margin : 10px 15px;
padding : 10px 15px;

 

رو به رو شویم یعنی margin و padding‌هایی که ۲ تا مقدار دارند چون در این دستورات مقدار چپ و راست با هم برابرند نیازی به تغییر آنها نیست.

 

دقت کنید (در این مرحله و مراحل قبل) بجای اعداد ( مثلا ۱۰pxو ۱۵px ) هر عددی می‌تواند باشد.

 

قدم ششم، بررسی و ویرایش float‌ها

 

در css‌ها باید خصوصیت‌های

 

 

 

float:left;

 

را جستجو کنیم و هر موردی که پیدا کردیم تبدیل به

 

 

 

float:right;

 

کنیم .سپس

 

در این مرحله بایددر فایل‌های css بدنبال

 

 

 

left: هرعددی;

 

و آنرا تبدیل به

 

 

 

right: هرعددی;

 

کنید.

 

بعد از اتمام این مراحل باید ممکن برخی از عکس‌ها نیاز به ویرایش داشته باشند. که می‌توانید با photoshop با استفاده از امکانات rotate این کار را انجام دهید.

 

منبع   طراحی سایت

پاسخی بگذارید