مدولاتور چیست؟

مدولاتور

مدولاتور

مدولاتور دستگاهی برای انتقال تصویر بر روی آتن مرکزی :روش های متفاوتی برای گرفتن تصاویر دوربین ها در چند محل وجود دارد. مدولاتور دستگاهی برای انتقال تصویر بر روی آتن مرکزی است. در این مطلب با جزئیات این روش و طریقه انجام آن آشنا می شویم.

آنتن مرکزی چطور کار می کند؟

سیستم آنتن مرکزی عملکردی ساده دارد. در این سیستم شما به جای استفاده از چند آنتن برای گرفتن سیگنال در هر تلویزیون از یک آنتن مشترک برای آنها استفاده می کنید. البته پیچیدگی کار زمانی به وجود می آید که شما مجبور به تقویت خروجی آنتن خود می شوید. در واقع سیگنال خروجی آنتن شما نمی تواند به طور مستقیم بین تمامی نمایشگرها تقسیم شود (در این صورت افت شدید سیگنال خواهیم داشت.) پس از یک دستگاه مرکزی (آمپلی فایر) برای تقویت و سامان دهی خروجی آنتن استفاده می کنند.

نوع خروجی آنتن های تلویزیونی با نوع خروجی دستگاه DVR متفاوت است و به همین دلیل شما نمی توانید DVR را به صورت مستقیم به آنتن مرکزی وصل کنید. برای اتصال دستگاه DVR به آنتن مرکزی شما باید از یک دستگاه مدولاتور استفاده کنید.

مدولاتور چیست؟

مدولاتور در واقع یک نوع تبدیل کننده خروجی DVR به ورودی  VHFو UHF است. این تبدیل کننده به شما امکان اتصال DVR به آنتن مرکزی را فراهم می کند. برخی از تبدیل کننده دارای خروجی های متعددی هستند که امکان اتصال خروجی VGA یا HDMI به آنتن مرکزی را هم فراهم می آورند.

 طریقه اتصال DVR به مدولاتور چگونه است؟

اتصال DVR به مدولاتور  کار سختی نیست به شرط آن که شما با روش کار مدولاتور  و آمپلی فایر( تقویت کننده امواج آنتن های آنالوگ) آشنا باشید.

مدولاتور

ابتدا کابل تصویر که از خروجی CVBS که در پشت DVR  است را به UHF  دستگاه مدولاتور وصل می کنیم و سپس نسبت به فرکانس های شبکه های تلوزیونی یک فرکانس به مودلاتور می دهیم .

فرکانس شبکه های تلوزیونی جمهوری اسلامی ایران به صورت ذیل است:

– شبکه اول سیما: فرکانس ۲۵

– شبکه دوم سیما : فرکانس ۵۴

– شبکه سوم سیما : فرکانس ۴۷

– شبکه چهارم سیما : فرکانس ۴۴

– شبکه پنجم سیما : فرکانس ۴۱

– شبکه خبر : فرکانس ۴۹

– شبکه آموزش: فرکانس ۵۷

– شبکه قرآن : فرکانس ۶۰

حال اگر دستگاه تقویت آنت مرکزی شما UHF دارد ابتدا خروجی آنتن هوایی خود  را به آنتنIN دستگاه مدولاتور وصل کنید سپس از خروجی CVBS دستگاه DVR  خود یک کابل به VIDEO IN که معمولا به رنگ زرد است وصل نمائید سپس یک خروجی از آنتن OUT با کابل برای ورودی UHF تقویت کننده آنت مرکزی بگیرید. حالا بهتر است تنظیمات دستگاه مودلاتور را روی c  و بین  ۶ تا ۱۸ قرار دهید (هر چه عدد بالاتر برود فرکانس قوی تر می شود).

حال اگر دستگاه آمپلی فایر (تقویت آنتن مرکزی ) شما UHF ندارد و فقط VHF دارد روش بالا را انجام می دهید و فقط به جای خروجی UHF بر روی VHF وصل نمائید و روی فرکانس بین ۳۱ تا ۳۶ تنظیم نمائید .

البته وقتی تصویر ابتدایی را بر روی آنتن مرکزی گرفتین با بالا و پائین بردن فرکانس کیفیت تصویر را میتوانید تنظیم نمائید.

 

منبع

http://www.cctvparsi.com/

پاسخی بگذارید