آموزش نصب Mac روی Windows

ku-xlarge

به گزارش دنیای فناوری اطلاعات ؛ نکته ای که در این موضوع حائز اهمیت است این است که انجام این کار مستلزم داشتن یک سری ابزار است که می بایست همه ی آنها را در کنار هم جمع آوری کنید تا بتوانید به نتیجه برسید .

۱٫ اولین قدم برای انجام این کار تهیه ی سخت افزار مورد نیاز آن است . حداقل ابزاری که شما برای داشتن یک سیستم Hackintosh  ( سیستم هایی که روی آنها مک نصب بشود )  لازم دارید به شرح زیر است :

*) پردازنده ی Core i3-530 مدل Clarkdale شرکت Intel با سرعت پردازش ۲٫۹۳ْآGHz
*) مادربورد Gigabyte GA-H55M-USB3
*) 4 گیگا بایت RAM  از نوع DDR3 1333 ( می توانید از ۲ RAM 2 گیگا بایتی هم استفاده کنید )
*) DVD رایتر
*) پاور ۵۸۵ وات
*) گرافیک NVIDIA GeForce 9500 GT

البته اگر سخت افزار شما چیزی غیر از اینها باشد باز هم این دستور العمل کار می کند . اما هرچه سخت افزار شما پیشرفته تر باشد مسلما نتیجه ی مطلوب تری خواهید گرفت . برای نمونه پردازنده ی ۲ هسته ای ۶۴ بیتی اینتل عملکرد بهتری نسبت به نوع ۳۲ بیتی مشابه اش خواهد داشت .

در این آموزش نحوه ی نصب نسخه ی ۱۰٫۶٫۳ سیستم عامل مک با نام OS X Snow Leopard که تقریبا می توان گفت که جزو آخرین نسخه های این سیستم عامل است .

بد نیست بدانید نسخه های مختلف این سیستم عامل به ترتیب عبارتند از :
۱ . Public Beta: “Kodiak”
2 .Version 10.0: “Cheetah”
3 .Version 10.1: “Puma”
4 .Version 10.2: “Jaguar”
5 .Version 10.3: “Panther”
6 .Version 10.4: “Tiger”
7 .Version 10.5: “Leopard”
8 .Version 10.6: “Snow Leopard”
9 .Version 10.7: “Lion”
10 .Version 10.8: “Mountain Lion”
11. Version 10.9: “Mavericks”

البته در جریان باشید این سیستم عامل پس از نصب دقیقا به زیبایی و همان شکل ظاهری خود سیستم های مک نیست اما همان ویژگی ها و عملکردها را دارد .

۲٫ بعد از انجام مراحل زیر شما نیاز به یک CD خام برای رایت اطلاعات و همچنین نسخه ی اصلی از سیستم عامل مک دارید . بعد از اینکه این نسخه ی اصلی را تهیه کردید آن را در درایو سیستم خودقرار دهید . ۲ مدل از DVD های بوت وجود دارند که در حال حاضر فقط iBoot مدل که توسط ( tonymacx86/ MacMan ) ارائه شده است  فعال می باشد .

۱

۳٫ در این مرحله باید به تنظیمات بایوس بروید . برای این کار می توانید هنگامی که ویندوز شما در حال بالا آمدن است دکمه ی delete را بزنید تا وارد این قسمت شوید . البته شاید در مادر بورد های مختلف این تنظیمات متفاوت باشد .

۲

شما در این مرحله فقط باید یک سری تغییرات در قسمت های Advanced BIOS Features و Integrated Peripherls و Power Management setup ایجاد کنید که به شرح زیر است :

اول به قسمت Advanced BIOS Features رفته و گزینه ی First Boot Device را به CDROM تغییر دهید . همانطور که د تصویر زیر مشاهده میکنید در این مطلب Boot Device دوم را USB و سومی را Hard Disk انتخاب کرده اند . شما می توانید این دو را تغییر دهید اما درجریان باشید که این دو حتما باید دومی یا سومیباشند .

۳

۴٫ حال باید تنظیمات SATA را برای اجرا در AHCI تغییر دهید . در منوی Integrated Peripherals شما می بایست تا PCH SATA Control Mode  و Onboard SATA/IDE Ctrl Mode را به AHCI تغییر دهید .

۴

۵٫ به قسمت Power Management Setup رفته و HPET را به حالت ۶۴ بیت تغییر دهید .

۵

حال به مرحله ی نصب مک رسیدیم .

٫ در این مرحله باید سی دی بوت iBoot را در درایو مربوط قرار دهید .

iBoot-screen1

۷٫ هر زمان که تصویر زیر بر روی صفحه ی نمایش برای شما ظاهر شد سی دی را خارج کنید .

۸٫ بعد از آن باید DVD اصلی سیستم عامل ، Retail Mac OS X Snow Leopard ، را وارد کنید .

هر زمان که پیغام زیر بر روی صفحه ی نمایش ظاهر شد می بایست تا گزینه ی Mac OS X Install DVD را انتخاب کرده و سپس Enter را بزنید .

os-x-install-selection

۹٫ بعد از انجام این مراحل اگر همه چیز خوب و درست پیش رفته باشد صفحه ی انتخاب زبان برای شما نمایش داده خواهد شد اما اگر دیدید به این قسمت نرسیدید بهتر است تا یک نسخه ی دیگر از سیستم عامل را دانلود کنید .

بعد از انتخاب زبان مورد نظرتان به مرحله ی بعد می روید .

۱۰٫ در این مرحله شما می بایست تا عمل پارتیشن بندی را انجام دهید . برای این کار روی Utilities  و سپس Disk Utility کلیک کنید .

۱۲٫ حال باید دیسک درایوتان را انتخاب کنید .

۱۳٫ بعد از آن روی Partition  کلیک کنید .

باید یک پارتیشن را برای برنامه ی اصلی انتخاب کنید . نکته ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر شما درایوی با اندازه ی بیشتر از ۲ ترا دارید بهتر است پارتیشن هایی با اندازه ی بزرگتر از ۱ ترا ایجاد نکنید و درایو را به چند قسمت مجزا تفکیک کنید . در نظر داشته باشید که درایو اصلی که می خواهید روی آن مک نصب کنید از ۱ ترا بیشتر نباشد .

۱۴٫ نام مورد نظرتان را برای درایو وارد کنید .

۱۵٫ برای نوع فرمت آن گزینه ی Mac OS Extended ( Journaled ) را انتخاب کنید .

GUID-partition-setup

۱۶٫ در این قسمت روی گزینه ی Options کلیک کرده و سپس GUID Partition Table‌ را انتخاب کنید و سپس OK را بزنید .

۱۷٫ حال Apply را کلیک کنید .

در این مرحله باید منتظر بمانید تا پارتیشن شما نصب شود .

اگر بعد از پروسه ی نصب کردن سیستم عامل ، شما سیستم را بوت کردید اما خطا داد بهتر است حوصله به خرج دهید و زود نا امید نشوید . DVD سیستم عامل Mac OS X Snow Leopard را خارج کرده و مجدد سی دی بوت را داخل درایو قرار دهید تا دوباره سیستم بوت شود . حال وقتی که سیستم بالا آمد شما باید یک گزینه ی دیگر برای انتخاب پارتیشن مربوط به نصب مک را مشاهده کنید . پارتیشن را انتخاب کنید و اینتر را بزنید تا به OS X بوت شوید .

زمانی که تنظیمات اولین اجرا به پایان رسید برنامه Safari را باز کرده و Multibeast را دانلود کنید . این برنامه هم یک ابزار برای نصب بوت لودر است که بسیار هم راحت و آسان است . نکته ای که حتما هنگام دانلود این برنامه باید در نظر داشته باشید این است که آن را فرمت DSDT.am1 روی دسکتاپ ذخیره کنید .

بعد از این مرحله Multibeast را باز کرده و مطابق تصویر زیرگزینه هایی که در آن قسمت وجود دارند را انتخاب کنید . البته این گزینه ها در صورتی که سخت افزار های متفاوتی داشته باشید با هم تفاوت می کنند .

multibeast-configuration

۱) UserDSDT
2) System Utilities
3) Advanced Options > Kexts > Audio > LegacyHDA > ALC889
4) Advanced Options > Kexts > Graphics > NVEnabler
5) Advanced Options > Kexts > Network > RealtekR1000SL
6) Advanced Options > Patched Kernels > 10.3.1 Supported Kernel

بعد از اینکه مراحل نصب MultiBeast به اتمام رسید باید سی دی iBoot را خارج کنید و سیستم را ری بوت کنید . در این زمان تمام قسمت ها باید به خوبی فعالیت کرده و شما باید قادر به بوت شدن به صورت مستقیم از هارد درایو باشید .

پاسخی بگذارید