آموزش ایجاد لینک های رادیویی برد بالا با TP-LINK TL-WA7510N:

آموزش ایجاد لینک های رادیویی برد بالا با TP-LINK TL-WA7510N:                   انلاین انجام بدین

در این مقاله بصورت قدم به قدم و بسیار ساده راه اندازی یک لینک وایرلس نقطه به نقطه را با استفاده از رادیو TP-LINK TL-WA7510N به شما آموزش خواهیم داد.

بدیهی است اصول کار برای رادیو های دیگر نیز شبیه این مراحل بوده و شما با مقایسه و فهمیدن مفاهیم کار قادر خواهید بود تا دستگاه های دیگر از همین گروه را به راحتی تنظیم کنید (یا سایر مدل ها مانند TP-LINK TL-WA5210 و TP-LINK TL-WA7210N).

TP-LINK TL-WA7510N

برای شروع کار شما به دو رادیو از مدل TP-LINK TL-WA7510N نیاز دارید. برای اطلاع از مشخصات فنی و خود دستگاه میتوانید به فروشگاه آنلاین ما در اینجا مراجعه کنید.

بدلیل اینکه این وسیله و کاربران ان در رده وسایل ساده و کاربران تازه کار شبکه نیستند از آموزش پایه و تشریح مسائل جزیی اجتناب خواهیم کرد.

1. ابتدا چون این رادیو بصورت پیش فرض دارای آی پی 192.168.1.254 و با DHCP غیرفعال می باشد پس بصورت دستی به کارت شبکه کامپیوتر خود یک آی پی دستی در همین رنج بدهید مانند 192.168.1.10 و سپس رادیو اول را با کابل شبکه به کامپیوتر متصل و در یک مروگر آدرس آنرا تایپ کنید و سپس Username و Password خواسته شده را admin وارد نموده تا صفحه اول رادیو را بصورت زیر مشاهده کنید:

TP-LINK TL-WA7510N

2. به منوی Wireless و سپس Wireless Setting بروید و قسمت Operation Mode روی Access Point قرار دهید. در قسمت SSID نیز یک نام برای شبکه وایرلس آن انتخاب کنید.باقی آیتم ها را دست نخورده رها کرده و Save کنید. دقت کنید در همه مراحل پس از Save به شما پیغامی مبنی بر Reboot کردن دستگاه داده خواهد شد. که شما متوانید پس از اتمام کلیه مرحل یک بار آنرا کلیک کنید یا برای اطمینان بیشتر از ذخیره آن مرحله، همان زمان Reboot کنید.

TP-LINK TL-WA7510N

3. به قسمت Wireless Security بروید و از مدهای امنیت آن مد  WPA-PSK/WPA2-PSK را انتخاب و در قسمت PSK Password یک رمز خوب و مطمئن برای شبکه خود انتخاب کنید. (8 تا 64 کارکتر) و سپس Save کنید. یادتان باشد کدام مد و چه رمزی را انتخاب کریده اید چون باید دقیقا در رادیو دوم آن را وارد نمایید.

TP-LINK TL-WA7510N

4. همانطور که گفته شد آی پی پیش فرض این دستگاه 192.168.1.254 است. اگر میخواهید آنرا تغییر دهید (البته رادیو دوم باید دقیقا در همین رنج و با آی پی متفاوت تنظیم شود) به منوی Network بروید و آنرا تغییر دهید. اگر این آی پی با شبکه ای که میخواهید لینک کنید در یک رنج آی پی هستند، نیازی به تغییر آی پی رادیو اول نیست. نوع آی پی دستگاه نیز Static است.

TP-LINK TL-WA7510N

5. حال پس از Save مرحله آخر، روی پیغام Reboot کلیک کنید تا دستگاه راه اندازی مجدد شده و تنظیمات شما اعمال شود. دقت کنید اگر رنج آی پی دستگاه را تغییر دادید دوباره کارت شبکه شما برای اتصال به این رادیو نیاز به تنظیم مجدد آی پی دارد.

اکنون کار ما با دستگاه اول به پایان رسیده است. آنرا روشن گذاشته و از کامپیوتر جدا کنید. رادیو دوم را متصل کرده و در جایی قرار دهید که رادیو اول را ببیند. وارد پنل تنظیمات رادیو دوم شده و مراحل را دنبال کنید. ادامه مراحل در رادیو دوم است.

6. به قسسمت Network رفته و آی پی رادیو را تغییر دهید. مثلا 192.168.1.253 دکمه Save را کلیک کرده و دستگاه را حتما Reboot کنید. سپس مجددا وارد تنظمیات آن شوید. (اگر رنج آی پی دستگاه را تغییر دادید دوباره کارت شبکه شما برای اتصال به رادیو نیاز به تنظیم مجدد آی پی دارد)

TP-LINK TL-WA7510N

7. به قسمت Wireless و سپس Wireless Setting رفته و مد کاری دستگاه را روی Client قرار دهید:

TP-LINK TL-WA7510N

8. سپس روی دکمه Search کلیک کنید تا صفحه جدیدی باز شده و لیست دستگاه هایی که شما می توانید به آن متصل شوید نمایش داده شود:

TP-LINK TL-WA7510N

9. روی SSID مورد نظر خود دکمه کانکت را کلیک کنید (SSID که برای رادیو اولی تنظیم کردید) شما به صفحه قبلی برمیگردید. سپس روی Save کلیک کنید.

10. به قسمت Wireless Security رفته و آنرا دقیقا مشابه رادیو اول تنظیم کنید. (مرحله 3) با زدن دکمه Save و سپس Reboot کردن دستگاه، کار تنظیمات هر دو رادیو به پایان رسیده است. برای اطمینان از متصل بودن رادیو دوم میتوانید به منوی Status رفته و در قسمت Traffic Statistics ارسال و دریافت داده را مشاهد کنید و یا با دستور Ping در کامپیوتر به آی پی رادیو اول از اتصال آنها مطمئن شوید. یا حتی صفحه تنظمیات رادیو اول را باز کنید.

11. دقت داشته باشید که مرحله نصب دستگاه ها نیز به اندازه تنظیم آن و چه بسا بسیار بیشتر، مهم است. در بهترین شرایط نصب (یعنی دید بدون مانع و تنظیم دقیق آنها روبروی هم) این ردایو ها میتوانند حدودا تا فواصل 7 یا 8 کیلومتری لینک شوند.

پاسخی بگذارید