NVR چیست ؟

NVR چیست ؟ در این مقاله سعی می شود به زبان ساده در مورد دستگاه NVR به شما توضیح کاملی داده شود.

ان وی آر

NVR HIKVISION

دستگاه Network Video Recorder که در بازار با مخفف NVR شناخته می شود به معنی دستگاه ضبط کننده ویدئویی شبکه است . به زبان ساده می توان گفت که NVR معادل سرور در سیستم های دوربین مدار بسته شبکه است .

حال ابتدا کمی از تفاوت های دستگاه های NVR و DVR  خدمت شما توضیح می دهیم:

– Digital Video Recorder یا همان DVR  دستگاه ضبط کننده ویدئویی دیجیتال و Network Video Recorder یا همان NVR دستگاه ضبط کننده ویدئویی شبکه است که تقریبا تفاوت کلی آنها از این معانی مشخص شد .

دستگاه NVR  برای ضبط بر روی سیستم های مدار بسته IP یا همان تحت شبکه طراحی و تولید شده است اما  دستگاه DVR  طراحی ساده برای ضبط دوربین های مدار بسته آنالوگ شده است که در این مقاله (DVR چیست؟) توضیح کاملی در مورد آن خدمت شما ارائه شده است.

– دوربین های مدار بسته IP که تصاویر آن توسط NVR ضبط می شود بسیار با کیفیت تر از دوربین های مدار بسته آنالوگ می باشد.

– بستر سازی سیستم های مدار بسته آنالوگ از یه شبکه ساده تشکیل شده از کابل کواکسیال ، BNC ، آداپتور ، DVR  و … است اما بستر سیستم های مدار بسته IP  بر اساس کابل شبکه ، سوکت شبکه ، سویچ های معمولی یا POE ، دستگاه NVR یا SERVER ( که در مقاله بعدی درباره آن مفصل توضیح داده خواهد شد) و.. تشکیل شده است .

– یکی از مهمترین مزایایی NVR  این است که شما می توانید کاربران متعددی برای دستری به دوربین ها در بستر شبکه ای که ایجاد شده است تعریف نمود تا ه کدام از کاربران به دوربین های مورد نظر فقط دسترسی داشته باشند.

– البته از نظر قیمتی سیستم های مدار بسته آنالوگ که NVR  در آن استفاده می شود بسیار ارزانتر از سیستم های مدار بسته IP یا همان شبکه است .

وظایف NVR در سیستم شبکه به طور کل عبارتند از:

  • ضبط تصاویر دوربین های متصل به NVR
  • ایجاد امکان مشاهده تصاویر به صورت یکپارچه
  • ایجاد امکان تنظیم تصاویر و خصوصیات ضبط تصاویر
  • تغذیه دوربین ها (در صورت POE بودن NVR و دوربین ها)
  • ایجاد امکانات مرتبط با پردازش تصویر

دستگاه های NVR را معمولا از جنبه های مختلفی طبقه بندی می کنند. مهترین این جنبه ها تعداد کانال ها و پهنای باند ورودی دستگاه NVR است. تعداد کانال های رایج برای دستگاه های NVR عبارتند از:

  • دستگاه NVR 4 کانال: قابلیت نصب تا ۴ دوربین شبکه
  • دستگاه NVR 8 کانال: قابلیت نصب تا ۸ دوربین شبکه
  • دستگاه NVR 16 کانال: قابلیت نصب تا ۱۶ دوربین شبکه
  • دستگاه NVR 32 کانال: قابلیت نصب تا ۳۲ دوربین شبکه

ان وی ار هایک ویژن

NVR HIKVISION

حال برای انتخاب یک دستگاه NVR چه نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد؟

انتخاب دستگاه NVR مناسب با توجه به عدم آشنایی زیاد با سیستم های شبکه تا حد زیادی از انتخاب DVR پیچیده تر است. در این زیر سعی می شود به جزئیات مهم انتخاب این دستگاه اشاره کنیم.

برند دستگاه

انتخاب برند مناسب برای NVR به مراتب مهمتر از DVR است. از آنجایی که سیستم نرم افزاری NVR از اهمیت بالایی برخوردار است انتخاب برند بسیار حساس است. در رابطه با برندهای معتبر و نقاط قوت و ضعف هر یک میتوانید در این مقاله اطلاعاتی به دست اوردید.

پروتکل انتقال

در سیستم های شبکه، اطلاعات با زبانی خاص صورت می گیرد که به آن پروتکل انتقال اطلاعات می گویند. در گذشته هر یک از برندهای تولید کننده دوربین های شبکه پروتکل مختص خود را داشت. اما امروزه یک پروتکل مشترک بین تجهیزات مداربسته به نام ONVIF (در این مقاله توضیح کامل در مورد آن آورده شده) وجود دارد. تمامی تجهیزات مداربسته ای که پروتکل Onvif   را پشتیبانی کنند را میتوان به صورت مشترک در یک سیستم مداربسته شبکه استفاده کرد.
پس توجه داشته باشید، تنها در صورتی می توانید NVR، Video Server و دوربین های شبکه را در یک سیستم وصل کنید که یا هم برند باشند و یا همه Onvif را پشتیانی کنند.

تعداد کانال

تعداد کانال های دستگاه NVR نیز مانند DVR محدود است. دستگاه های NVR معمولا با تعداد ۴، ۸، ۱۶، ۳۲ و ۶۴ کانال ساخته می شوند. توجه داشته باشید ممکن است تعداد ورودی های مجزای روی دستگاه از تعداد کانالهای مجاز آن کمتر باشد. برای مثال دستگاه ۸ کانال شما تنها ۴ پورت ورودی داشته باشد. در این صورت می توانید از یک سوئیچ ۵ پورت در کنار دستگاه استفاده کنید و آن را به یکی از پورتهای دستگاه متصل کنید.

پهنای باند ورودی

هر دستگاه NVR امکان دریافت و پردازش مقدار محدودی از پهنای باند را دارد. با توجه به مقدار پهنای باند دوربین ها باید از دستگاه با پهنای باند مناسب برای سیستم مداربسته خود استفاده کنید.

POE بودن

معمولا NVRها با هر تعداد کانال، در دو نوع POE و غیر POE عرضه می شوند. در صورتی که می خواهید سیستم شبکه خود را به صورت POE طراحی کنید انتخاب NVR باید طوری صورت گیرد که دستگاه شما به تعداد دوربین های متصل شده خروجی POE داشته باشد. در صورتی که تعداد کانالی خروجی مجزا از تعداد کانالهای دستگاه کمتر بود (برای مثال دستگاه ۸ کانال بود ولی چهار خروجی POE داشت) باید از یک سوئیچ POE در کنار دستگاه NVR استفاده کرده و سوئیچ را به NVR متصل کرد.

تعداد هاردهای قابل پشتیبانی

تعداد هاردهای قابل پشتیبانی هر دستگاه معمولا مقداری ثابت است. اما گاهی ممکن است دستگاهی از دستگاه های مشابه تعداد بیشتری هارد را پشتیبانی کند. در صورتی که نیاز به ضبط بیشتر داشته باشید این خصوصیت اهمیت زیادی پیدا می کند.
در صورت نیاز به زمان ضبط بسیار بالا از دستگاه های با پورت E-SATA استفاده کنید.

پاسخی بگذارید